Dzisiejsze czytania

Kalendarz Możesz otrzymywać powiadomienia o wydarzeniach z kalendarza.

czwartek, 3 grudnia 2015

Adwent

Rozpoczął się adwent. Wraz z nim nastał również nowy rok liturgiczny. Czytamy w tym roku: w dni powszednie czytania z roku II, zaś w niedzielę z cyklu C. Warto o tym pamiętać!
Dodatkowo w tym roku nastąpiła również jeszcze jedna zmiana. Od I Niedzieli Adwentu korzystamy z nowego wydania lekcjonarzy mszalnych. Dlatego też nie należy się dziwić, widząc nową księgę. W kwestii ich umiejscowienia nic się nie zmieniło - jeden egzemplarz leży w zakrystii, drugi na ambonie. W nich pojawiły się nowe czytania, jak również sam język się zmienił. Tym bardziej, wskazane jest, żeby dokładnie przygotować się do czytania. Nie ma co liczyć na doświadczenie. Również poleganie na tekstach internetu może być ryzykowne - trzeba sprawdzić zgodność tekstów.

Standardowo w adwencie zachęcani jesteśmy do uczestnictwa w Roratach. Są one sprawowane od poniedziałku do piątku o godz. 7:00.

św. Jan Paweł II w czasie otwarcia
Świętych Drzwiw Bazylice Św. Piotra
w roku 1983
fot. ikomutoprzeszkadzało.pl
W tym roku dodatkowo czeka nas wyjątkowa uroczystość. Ojciec Święty Franciszek ogłosił Nadzwyczajny Rok Święty Miłosierdzia, który trwać będzie od 8 grudnia 2015 do 20 listopada 2016. Z obchodami Roku Świętego związany jest zwyczaj otwierania Świętych Drzwi. Te drzwi dotychczas otwierane były jedynie w rzymskich bazylikach. Tym razem papież Franciszek zdecydował, że taka sama uroczystość będzie miała miejsce również w wszystkich katedrach i konkatedrach.
W naszej świątyni konkatedralnej dokona tego bp Marek Solarczyk w III Niedzielę Adwentu, 13 grudnia o godz. 13:00.

Związana z tym faktem zbiórka odbędzie się w sobotę, 5 grudnia o godz. 19:00.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza