Dzisiejsze czytania

Kalendarz Możesz otrzymywać powiadomienia o wydarzeniach z kalendarza.

Ceremoniarz

Posługa ceremoniarska jest najbardziej zaszczytną i zarazem najważniejszą funkcją we wspólnocie ministranckiej. Zadania ceremoniarza są bardzo rozległe. Paradoksalnie jednak, najlepszym ceremoniarzem jest osoba, której roli szeregowy wierny nie dostrzeże.
Zadaniem ceremoniarza jest przygotowanie liturgii, współpracuje w tym zakresie z ceremoniarzem diecezjalnym, a także Księdzem Opiekunem. Następnie do jego obowiązków należy praktyczna realizacja owych założeń, czyli dbanie aby tego wcześniej przygotowanego porządku nic nie zaburzyło. Ponadto z racji na to, że ceremoniarze są najstarszymi ministrantami, zwyczajem jest również zabieranie głosu przez ceremoniarzy w imieniu całej wspólnoty oraz reprezentowanie jej na forum parafialnym.

papież Jan Paweł II z H. J. Kaczmarskim 

Funkcję ceremoniarza pełni w naszej parafii p. Hubert Jerzy Kaczmarski.
W czerwcu 1966 (w wieku 15 lat) związał się z gronem ministrantów Parafii na Kamionku. W III niedzielę Adwentu 1967 r. rozpoczął czynną posługę lektorską przy kamionkowskim ołtarzu. Od roku 1971 pełni funkcję świeckiego ceremoniarza, zwłaszcza podczas liturgii Świętego Triduum Paschalnego.
Należał do grupy pierwszych w Polsce 54 świeckich lektorów uroczyście promowanych przez bpa Bronisława Dąbrowskiego w kościele św. Krzyża w Warszawie 15 maja 1969.
Jest absolwentem XIX Liceum Ogólnokształcącego w Warszawie. Ukończył Uniwersytet Warszawski. Był dziennikarzem akredytowanym w Biurze Prasowy Stolicy Apostolskiej w Rzymie, obecnie jest starszym wykładowcą na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Jest autorem kilku książek i blisko 200 artykułów popularnonaukowych i publicystycznych, w tym również dotyczących dziejów tutejszej Parafii.

W posłudze ceremoniarskiej p. Huberta wspierają, będąc jednocześnie jego zastępcami: p. Adam MałeckiŁukasz Nowakowski oraz Karol Sawicki