Dzisiejsze czytania

Kalendarz Możesz otrzymywać powiadomienia o wydarzeniach z kalendarza.

sobota, 19 grudnia 2015

Otwarcie Bramy Miłosierdzia

Papież Franciszek ogłaszając bullę Misericordiae vultus (Twarz miłosierdzia) zapowiedział rozpoczęcie nadzwyczajnego Roku Jubileuszowego - Roku Miłosierdzia. Trwa on od 8 grudnia 2015 roku (Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP), a zakończy się 20 listopada 2016 (Uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata). Otwarcie Jubileuszu Miłosierdzia przypadło w 50. rocznicę zakończenia Soboru Watykańskiego II. 

Widzialnym znakiem obchodów Roku Świętego jest obrzęd otwarcia Świętych Drzwi w czterech rzymskich bazylikach. Ryt otwierający ilustruje w sposób symboliczny ideę otwarcia dla wszystkich wierzących tego szczególnego przejścia w stronę zbawienia. Nawiedzenie tych świątyń wiąże się z specjalnymi odpustami. Tegoroczne obchody są wyjątkowe. Ojciec Święty postanowił aby był on obchodzony nie tylko w Rzymie, ale również we wszystkich diecezjach świata. Dlatego we wszystkich katedrach i konkatedrach dokonano otwarcia Drzwi Świętych - Bramy Miłosierdzia. Przeznaczona została na to III Niedziela Adwentu. 

Taka uroczystość miała miejsce również na Kamionku. Przed uroczystą Mszą Świętą o godz. 13:00 dokonał tego bp Marek Solarczyk. 

Podział funkcji w czasie tej liturgii był następujący:


Po zgromadzeniu się w przedsionku Konkatedry (wyjście na zewnątrz było niemożliwe ze względu na mocno padający deszcz) oraz krótkiej modlitwie, odczytana została Ewangelia o radości z jednego nawróconego grzesznika. Następnie diakon odczytał początek bulli ogłaszającej nadzwyczajny Jubileusz.


W końcu nadszedł moment samego obrzędu otwarcia drzwi. Biskup Marek proklamował:
Otwórzcie bramy sprawiedliwości,
byśmy weszli i złożyli dzięki Panu.
Oto jest brama Pana:
wejdźmy przez nią,
aby otrzymać miłosierdzie i przebaczenie.
po czym otworzył Bramę Miłosierdzia w Konkatedrze Diecezji Warszawsko - Praskiej.


Po przejściu przez Drzwi Święte, rozpoczęła się procesja do ołtarza. Za kadzielnicą, krzyżem i świecami, szedł biskup niosąc Ewangeliarz. Za nim szli prałaci i kanonicy Kapituły Konkatedralnej oraz ministranci i lektorzy.
Po przyjściu do ołtarza biskup przebrał się z kapy w ornat. Po okadzeniu ołtarza nastąpił akt pokuty w formie aspersji.


W homilii bp Solarczyk podkreślił, że źródłem prawdziwej i nieprzemijającej radości jest Bóg. - On jest pośród nas, z nami, w naszym życiu. - Każdego dnia Roku Jubileuszowego otwierajmy się zatem na tajemnice Jego obecności, Jego łaski, Jego miłości i miłosierdzia, abyśmy potrafili w Jego świetle odczytywać nasze życie – powiedział biskup.

Zwrócił uwagę, że w ludzkie życie wpisanych jest bardzo wiele różnych Bram Miłosierdzia. Wspomniał o bramie życia, bramie miłości oraz bramie nadziei. Przywołując obraz hospicjum podzielił się tym, jak wielu w takich momentach marzy, żeby ktoś był obok, dotknął dłoni, powiedział: „Cieszę się”, „Wybaczam” czy usłyszał ostatnie tchnienie.
Podkreślił, że daru Bożego Miłosierdzia nie da się zdobyć, osiągnąć, wypracować czy zmusić innych do jego przyjęcia. – Możemy się na niego jedynie otworzyć, aby nas wypełnił, a wówczas będzie się on wyrażał w bardzo wielu różnych formach w zależności od okoliczności naszego życia – tłumaczył kaznodzieja.


Przypomniał również o odpowiedzialności za tych, pośród których się żyje. - To, co dzieje się w naszym życiu ma wielką wartość dla życia innych ludzi – zarówno tych, których znamy, których Bóg już postawił na naszej drodze, ale również i tych, którzy przechodząc gdzieś obok nas dostrzegają uchylone, otwarte "drzwi wiary", które są w nas. - Będą potrafili zobaczyć, może usłyszeć, ale nieraz i doświadczyć mocy Boga, która im się udzieli przez to, co dla nas wyda się takie zwyczajne i normalne – zauważył bp Solarczyk.


Na koniec uroczystej Eucharystii nastąpiła modlitwa do Matki Miłosierdzia za pomocą śpiewu Witaj, Królowo. Cała nasza diecezja została powtórnie zwierzona Miłosierdziu Bożemu. Liturgię zakończyło poświęcenie nowego obrazu Jezusa Miłosiernego, który następnie został umieszczony w nowym ołtarzu w kaplicy MB Częstochowskiej.

cytaty z homili za KAI
zdjęcia pochodzą ze strony bp. Solarczyka

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza