Dzisiejsze czytania

Kalendarz Możesz otrzymywać powiadomienia o wydarzeniach z kalendarza.

poniedziałek, 17 marca 2014

O Zakonie Maltańskim

Na ostatniej zbiórce lektorskiej (16 marca) mieliśmy okazję wysłuchać prelekcji specjalnego gościa.  Był nim p. Krzysztof Wardawy, nasz parafianin, związany z Zakonem Maltańskim. Prelekcja poświęcona była właśnie tej wyjątkowej organizacji, której pełna nazwa brzmi: Suwerenny Rycerski Zakon Szpitalników Św. Jana, z Jerozolimy, z Rodos i z Malty. Pan Krzysztof opowiedział o niespotykanym statusie Zakonu, będącym suwerennym podmiotem prawa międzynarodowego i konsekwencjach takiego stanu. Nie mogło oczywiście zabraknąć historii. Poznaliśmy postać założyciela zgromadzenia bł. brata Gerarda. Na przykładach historycznych można było zaobserwować jak zmieniała się misja Kawalerów Maltańskich, pozostając wierna dewizie: Tuitio Fidei et Obsequium Pauperum. Przy okazji uświadomiliśmy sobie różnicę po między Zakonem a obecny państwem Malta, a także jak powiązane są one historycznie. Zaskoczeniem dla nas było jak w wielu aspektach życia aktualnie działają członkowie tego zakonu rycerskiego. Zainteresowanie wzbudziła aktualna hierarchia tego zgromadzenia jak również restrykcyjna procedura przyjęcia do Zakonu. Całość wystąpienia urozmaiciły liczne ciekawostki jak np. fakt, że wszyscy jego członkowie, w podziękowaniu za zasługi Zakonu w bitwie pod Lepanto (1571), zostali zwolnieni przez papieża Piusa V z obowiązku postu.
Więcej informacji o działalności Zakonu Maltańskiego można znaleźć w zamieszczony niżej filmie, a także na stronie internetowej tej organizacji.


Kolejna zbiórka lektorska 30 marca. Będzie ona poświęcona kwestiom liturgicznym związanym z Niedzielą Palmową i innymi sprawami związanymi z przygotowaniem Świąt Paschalnych.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza