Dzisiejsze czytania

Kalendarz Możesz otrzymywać powiadomienia o wydarzeniach z kalendarza.

poniedziałek, 3 marca 2014

Historia parafii

Dziesięć dni po 97. rocznicy  reaktywowania parafii, w perspektywie 100 urodzin, w trakcie zbiórki lektorskiej przyjrzeliśmy się trwającej ponad siedem wieków sakralnej  historii Kamionka. Niezastąpionym ekspertem w tej kwestii jest mgr Hubert Kaczmarski, którego wystąpienie  „Dzieje parafii na Kamionku na tle historii Polski” było istną kopalnią wiedzy o parafii, a także zaczątkiem krótkiej dyskusji. Nie zabrakło również własnych wspomnień, szczególnie co do tej najnowszej historii. Wspólnie próbowaliśmy rozwiązać geograficzne zagadki dotyczące umiejscowienia kościoła w Skaryszewie, czy wielkości parafii w Kamionie. Nie łatwo było też prześledzić jak wędrowały maryjne figury po prawej stronie Wisły. Nasz opiekun, ks. Marek Lemiech podkreślił, że znajomość dziejów własnej parafii jest niezwykle ważnym czynnikiem utożsamiania się z parafią i integracji całej wspólnoty. Przy okazji zauważono, że trwający rok jest w życiu parafii rokiem kilku okrągłych rocznic: 10. rocznicy śmierci bp. Kraszewskiego (4.04), 10. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Zwycięskiej (17.10) czy 60. rocznicy pierwszej konsekracji naszej świątyni (12.09). 

Najważniejsze wydarzenia historii parafii można poznać na parafialnej stronie internetowej. Prelekcja odbyła się w ramach w ramach  Uniwersytetu Otwartego UKSW.

Kolejna zbiórka lektorska odbędzie się 16 marca. Dzięki prelekcji zaproszonego gościa poznamy na niej Zakon Kawalerów Maltańskich.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza