Dzisiejsze czytania

Kalendarz Możesz otrzymywać powiadomienia o wydarzeniach z kalendarza.

poniedziałek, 9 grudnia 2013

Grudzień

Rozpoczął się Adwent. Wraz Adwentem nastał również nowy rok liturgiczny. Wiąże się z tym ważna dla lektorów zmiana: w dni powszednie czytania pochodzą z roku II, zaś w niedziele z roku A. Przy okazji warto wspomnieć o kolejnej adwentowej zmianie czytań: od 17 grudnia przeżywamy bezpośrednie przygotowanie do świąt Narodzenia Pańskiego, w związku z tym, dni w tym okresie mają własne czytania na co też trzeba zwrócić uwagę przy przygotowaniu czytania.
Zachęcamy również do podjęcia wysiłku i wybrania się na poranne msze ku czci Najświętszej Maryi Panny, czyli roraty. W kwestii ich przebiegu, nic się nie zmieniło od zeszłego roku.

Najbliższa zbiórka lektorska: 15 grudnia. Rozpoczniemy przygotowania kredy i kadzidła na Uroczystość Objawienia Pańskiego. Już teraz zapraszamy również na Spotkanie Opłatkowe 3 stycznia po wieczornej Mszy Świętej.


Konieczne jest na podstawie obserwacji w ostatnim czasie wprowadzenie kilku niewielkich korekt i przypomnień dotyczących służby przy ołtarzu:
  • welony na kielich - przywrócone zostały welony kielichowe. Kielich przykryty welonem po zakończeniu Modlitwy Powszechnej zanosimy na ołtarz i tam zdejmujemy welon, składamy go i odkładamy na kredencję. Po komunii na kielich stojący na ołtarzu nakładamy welon i całość odstawiamy. Przypomnienie: w czasie przynoszenia kielicha lewą ręką powinno się trzymać jego podstawę, zaś prawą ręką przytrzymywać całość od góry.
  • kapturki na świece - ze względu na występujące w sezonie grzewczym przeciągi w naszym kościele, na przy każdym użyciu świec (akolitek) należy na nie zakładać zapobiegające zgaśnięciu kapturki.
  • zwrócenie się w stronę ambony na Ewangelię - zgodnie z punktem 133 OWMR: „uczestnicy zwracają się w stronę ambony, okazując szczególną cześć dla Ewangelii Chrystusa”. Uwaga ta się tyczy zwłaszcza osoby stojące na stronie lektorskiej (bliższej zakrystii).
  • sprzątanie po mszy - gaszenie świec, porządkowanie prezbiterium itp. powinno się rozpoczynać po zakończeniu pieśni na wyjście. Wyjątek stanowić może czas po mszach o godz. 17:30, kiedy jest bardzo mało czasu przed kolejną mszą.
  • znak pokoju - do przekazania znaku pokoju podchodzi maksymalnie 4 ministrantów. Gdy jest więcej niż 4 osoby do celebransa podchodzi tylko reprezentanci obu stron prezbiterium. 
  • koncelebra - w wypadku większej koncelebry (co u nas nieczęsto się zdarza) należy rozdać koncelebransom teksty Modlitw Eucharystycznych. Należy to wykonać w czasie śpiewu Święty, Święty, Święty.. a następnie zebrać w owe teksty po Doksologii. Należy też w odpowiednim momencie podać mikrofon bezprzewodowy koncelebransom. Najpierw stojącemu po prawej stronie głównego celebransa, a potem po lewej.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza