Dzisiejsze czytania

Kalendarz Możesz otrzymywać powiadomienia o wydarzeniach z kalendarza.

wtorek, 26 listopada 2013

Promocja Ceremoniarska

W  sobotę, 16 listopada o godz. 10:00 w bazylice katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika została odprawiona uroczysta msza święta pod przewodnictwem bp. Marka Solarczyka. W jej trakcie wypromowanych zostało 154 nowych lektorów, a także 17 ceremoniarzy - uczestników ogólnodiecezjalnych kursów dla Służby Liturgicznej. Wśród tegorocznych absolwentów było czworo naszych parafian: Szymon Sówka (lektor), Hubert Kaczmarski, Adam Małecki i Łukasz Nowakowski (ceremoniarze). Asystę pontyfikalną do Mszy Świętej zapewnili uczestnicy comiesięcznych spotkań formacyjnych w Seminarium.

Nowi ceremoniarze z opiekunem kursu i bp. Markiem
W trakcie homilii bp Marek wspominał swoje własne doświadczenia związane z pełnieniem funkcji lektora i ceremoniarza. Zwracał uwagę na to jak pozornie nieistotne detale, są podstawą prawidłowego pełnienia tych funkcji. Kaznodzieja podkreślił również, że te nowe funkcje muszą odbić się na cały życie kandydatów:
Macie być poprzez swoje życie i posługę przy ołtarzu, ale i w każdej innej sytuacji życia świadkami Bożego światła, Bożej mocy, Bożej prawdy.
Kończąc homilię biskup podziękował wszystkim wspierającym promowanych: ich rodziny, znajomych, księży i wreszcie wspólnoty ministranckie. Zauważył, że to właśnie takie wsparcie jest podstawą sukcesu jakim jest ta promocja.


Po homilii nastąpił właściwy obrzęd błogosławieństwa - najpierw lektorów potem ceremoniarzy. Kandydaci na ceremoniarzy wyszli z ławek do nawy głównej. Kandydaci zostali przedstawieni biskupowi przez ks. Marka Serafina, opiekuna Kursu Ceremoniarskiego. Następnie nowi ceremoniarze uklękli, by przyjąć błogosławieństwo do pełnienia nowej funkcji z zgromadzeniu liturgicznym. Kolejnym elementem obrzędu było poświęcenie krzyży ceremoniarskich. Chwilę później krzyże te zostały nałożone na szyje promowanych. Obrzęd błogosławieństwa zakończył serdeczny uścisk nowych ceremoniarzy przez biskupa pomocniczego.


Zadaniem naszych nowych ceremoniarzy parafialnych jest dbałość o przygotowanie i prawidłowy przebieg wszelkich parafialnych uroczystości. Więcej o obowiązkach ceremoniarza można przeczytać w artykule. Pełen fotoreportaż z uroczystości można obejrzeć w galerii.

Serdecznie gratulujemy!

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza