Dzisiejsze czytania

Kalendarz Możesz otrzymywać powiadomienia o wydarzeniach z kalendarza.

środa, 6 czerwca 2018

Procesja ulicami Kamionka z Arcybiskupem Seniorem

Tegoroczna procesja z okazji Bożego Ciała, czyli Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa miała szczególny przebieg. Przewodniczył jej abp Henryk Hoser SAC, biskup senior naszej diecezji.


Podział funkcji przy tej uroczystości miał następujący przebieg:

Procesja przeszła ulicami: Grochowską, Gocławską, Mińską z powrotem do Grochowskiej. Pierwszy ołtarz przygotowują mieszkańcy ul. Grochowskiej, drugi harcerze z 22 Szczepu «Watra», trzeci Papieska Służba Porządkowa «Totus Tuus», czwarty Siostry Szarytki. Przy ostatnim otłtarzu, ustawionym przed frontonem świątyni biskup senior diecezji warszawsko-praskiej wygłosił kazanie.


W homilii abp Hoser podkreślił, że Eucharystia jest darem miłości Boga, który cały ofiarowuje się człowiekowi. – Ten który oddał za nas życie umiłowawszy nas aż do śmierci nie chce naszej zguby. Pragnie, abyśmy żyli w pełni – powiedział duchowny, zwracając uwagę: Jezus umarł nie tylko za pobożnych, ale przede wszystkim za grzeszników, za cała ludzkość i tych, którzy są poza Kościołem, za wszystkie ludy i narody.


Podkreślił, że o wierze nie świadczą deklaracje, ale codzienne życie. – Sposób życia chrześcijanina powinien odróżniać go od tych, którzy mają innych światopogląd. Pewnym wyznacznikiem są podejmowane decyzje, troska o najbliższych, wprowadzanie ducha jedności, czy w końcu życie, które chroni od grzechu – wymieniał abp Hoser.


Nawiązując do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości kaznodzieja zauważył, że jest ona owocem wiary wielu pokoleń rodaków, którzy modlili się o wolność. Wspomniał: w obliczu zagrożenia w 1920 r. cały naród mimo różnic politycznych i światopoglądowych zjednoczył się w walce o wspólne dobro. Patronowała nam Najświętsza Maryja Panna czczona w tym miejscu jako Matka Boża Zwycięska. Niech ta świątynia jako wotum za Cud nad Wisłą, będzie dla nas także pomnikiem jedności narodowej, który uczy nas, jak dziś troszczyć się o dobro wspólne – zaapelował abp Hoser.


Tuż po zakończeniu procesji ogłoszona została decyzja Ojca Świętego Franciszka, mianująca abp Henryka administratorem apostolskim w Medjugorie.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza