Dzisiejsze czytania

Kalendarz Możesz otrzymywać powiadomienia o wydarzeniach z kalendarza.

środa, 23 listopada 2016

Dziękczyninie za Rok Miłosierdzia

W ostatnią niedzielę Roku Liturgicznego odbyło się na Kamionku uroczyste dziękczynienie za łaski płynące podczas Roku Jubileuszowego Miłosierdzia. Liturgii przewodniczył bp Marek Solarczyk, zaś asystę zapewniła Konkatedralna Służba Liturgiczna.


W nawiązaniu do Uroczystości Chrystusa Króla Wszechświata bp Marek zauważył, że panowanie Syna Bożego nie ma nic wspólnego z jakąkolwiek uzurpacją władzy i prawa do człowieka:
Królowanie Jezusa opiera się na zgodzie naszego serca, które w wolności pragnie przyjąć Tego który jest nam rzeczywiście bliski, Kto jest dla nas źródłem mądrości, prawdy i sprawiedliwości.
Przyjęcie Chrystusa jako swojego Pana wprowadza człowieka w tajemnicę wspólnoty, w której jest Ktoś na kogo można liczyć, do Kogo zawsze można się odwołać, Kto mówi co jest prawdą a co fałszem oraz chroni, rozwija a niekiedy nawet odbudowuje to co jest ich dobrem.


Zwróci też uwagę, że wybranie Jezusa na swojego Pana nie gwarantuje jeszcze, że dojdziemy do celu:
Potrzeba nieustannej czujności naszego serca by nie stracić z pola widzenia Jego osoby a więc całego bogactwa i sensu naszego życia. W przeciwnym wypadku będziemy podobni do członków sanhedrynu, którzy wołali do Chrystusa: "Zejdź z krzyża jeśli jesteś Synem Najwyższego".

Przywołując biblijny obraz ukrzyżowania Chrystusa kaznodzieja przestrzegł również przed dystansowaniem się wobec tego co dzieje się w świecie i w Kościele:
Nie możemy zapominać, że bez względu co robimy i jak oceniamy rzeczywistość jesteśmy jej częścią, a więc to się w niej dzieje dotyczy także i nas - zwrócił uwagę biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej.

Na zakończenie bp Solarczyk zachęcił do dzielenia się z innymi darem i bogactwem obecności Boga:
Niech w tym wyrazi się Chrystusowe panowanie które ogranie nie tylko nasze życie ale także i tych, których On stawia na naszej drodze, byśmy stanowili wspólnotę żyjącą mocą Boga i złączoną Jego Miłością.
Na koniec mszy zostały złożone życzenia dla sufragana naszej diecezji z racji V rocznicy sakry biskupiej.


Liturgię zwieńczyło wspólnotowe odmówienie aktu uznania Jezusa Chrystusa za Pana i Króla.

Ostatnią czynnością liturgiczną było wprowadzenie relikwii św. Jana Pawła II do bocznego ołtarza świątyni.

cytaty z homilii za KAI
zdjęcia pochodzą ze strony bp. Solarczyka

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz