Dzisiejsze czytania

Kalendarz Możesz otrzymywać powiadomienia o wydarzeniach z kalendarza.

środa, 25 listopada 2015

Promocja Przemysława

Sobota przed Uroczystością Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata jest już od kilku lat przeznaczona na uroczystą Mszę Świętą w bazylice katedralnej. W jej trakcie, aktem promocji, finalizowane są kursy służby liturgicznej - lektorski i ceremoniarski. W tym roku było podobnie. Wśród nowo promowanych lektorów, był pochodzący z naszej parafii Przemysław Godlewski.

Przemek (4 od lewej) przyjmuje błogosławieństwo lektorskie

Mszy Świętej przewodniczył bp Marek Solarczyk, a oprócz Przemka promocje uzyskało również 130 lektorów i 12 ceremoniarzy.

Przypominając w homilii zadania stojące przed członkami służby liturgicznej, bp Solarczyk podkreślił, że poprzez swoje czynności powinni oni stawać się dla innych kanałem Bożej łaski: 
W czasie każdej Mszy św. Chrystus zawierza nam swoje słowo, swoje życie i swoją prawdę, które nie są tylko jakąś formą przekazu ludzkich informacji. W tym zawarta jest niesamowita moc Jego obecności i działania. Stąd służby przy ołtarzu nie można sprowadzić jedynie do poprawnego odczytywania Bożego Słowa czy właściwie wykonywanych czynności liturgicznych. Trzeba, abyście byli świadkami tej mocy Bożego życia, które najpierw będzie przenikało wasze serca i wasze życie a poprzez o dotrze również do innych.

Bp Marek wrócił również uwagę, że posługa przy ołtarzu powinna być darem dla całej wspólnoty Kościoła. Mówił:
Najlepsza asysta to ta, która jest niewidoczna. Chociaż pojawia się w przestrzeni ołtarza i wypełnia pewne funkcje, to jednak ostatecznie rzecz biorąc nie zatrzymuje uwagi, skupienia i wzroku wiernych na sobie, ale jest swoistym pomostem dla uczestniczących w liturgii do tajemnic Pana Boga. 
Do tego jednak, jak zauważył biskup, niezbędna jest otwartość na Ducha Świętego i postawa służby.

Słowo Boże, podobnie jak ziarno rzucone w rolę, samo w sobie ma moc wzrostu. Na ile jednak będziemy potrafili chronić i wspierać je w swoim życiu a następnie w życiu innych? – pytał bp pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej. - Potrzeba nam zatem tej nieustającej troski, aby nie zagubić tego, co najistotniejsze, tego, co jest świętością Boga – podkreślił bp Solarczyk.

Serdecznie gratulujemy Przemkowi i za słowami biskupa Marka życzymy, aby poprzez pełnienie tej funkcji liturgicznej stawał się on czytelnym świadkiem Chrystusa i mocy Jego Słowa!


cytaty z homili za KAI

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza