Dzisiejsze czytania

Kalendarz Możesz otrzymywać powiadomienia o wydarzeniach z kalendarza.

sobota, 28 marca 2015

Niedziela Palmowa

Na piątkowej zbiórce udało się sprawnie przygotować 1200 buteleczek z Wodą Święconą, którą będziemy rozprowadzać w Wielką Sobotę. Zostały również poczynione ustalenia dotyczące naszej działalności w najbliższych dniach. Przypominam o głównej odprawie przed Triduum Paschalnym w najbliższą środę (1.04) o godz. 19:30
Poniżej zamieszczam podział funkcji na Niedzielę Palmową Męki Pańskiej i opis liturgii sprawowanej tego dnia. Pamiętajcie o ZMIANIE CZASU, który następuje w nocy z soboty na niedzielę!!!

Podział funkcji


Przebieg liturgii

W szyku procesyjnym (krzyż, świece) udajemy się nawą boczną pod chór. Tam się zatrzymujemy. Krucyferariusz wraz z akolitami przesuwają się na bok, aby umożliwić przejście w trakcie poświęcenie palm. Kapłan rozpoczyna Mszę znakiem krzyża, wygłasza pozdrowienie i modlitwę błogosławieństwa palm (mikrofon i księga). Następnie następuje obrzęd poświęcenia palm (kociołek z wodą święconą oraz kropielnica; przejście wzdłuż nawy głównej). Po powrocie kapłan odczytuje Ewangelię o wjeździe do Jerozolimy oraz zachętę do procesji. 

Procesyjnie udajemy się nawą główną do ołtarza. Po wejściu do prezbiterium, kapłan oddaje cześć ołtarzowi i udaje się do miejsca przewodniczenia. Opuściwszy inne obrzędy, odmawia kolektę mszalną. Rozpoczyna się Liturgia Słowa. W zamieszaniu dotyczącym Męki Pańskiej, nie wolno zapomnieć o przygotowaniu również czytań mszalnych. Lektor wcielający się w tłum i inne osoby nie powinien czytać II czytania. W czasie aklamacji Chwała Tobie… czytający zajmują swoje miejsca: lektor czytający kwestie Narratora – Ewangelisty przy ambonce (kwestie oznaczone E.), zaś lektor czytający kwestie tłumu i innych osób przy dodatkowym mikrofonie ustawionym symetrycznie do ambonki(kwestie oznaczone T. oraz I.). Opis Męki Pańskiej czyta się bez świec. Lektorzy muszą obowiązkowo być ubrani w alby. Z racji, że trwa niedzielny cykl czytań B, odczytujemy Mękę według św. Marka, wersję dłuższa. Jedynie na Mszy o godz. 11:30 jest to wersja krótsza. Tytuł (Męka naszego Pana…) oraz aklamację końcową (Oto słowo Pańskie) podaje narrator.
Po zakończeniu czytania Męki Pańskiej może nastąpić krótka homilia. Następnie wyznajemy swoją wiarę. Kolejne obrzędy są sprawowane jak w każdą niedzielę.

Lektorzy Męki Pańskiej czytający na mszach przedpołudniowych pozostają na początek kolejnej mszy, aby pomóc w przeprowadzeniu procesji.

Poniżej zamieszczam tegoroczny tekst Męki według św. Marka. Układ tekstu powinien być identyczny jak w lekcjonarzu. Warto, na wypadek wypadnięcia zakładki, przed mszą sprawdzić i zapamiętać numer strony na jakiej rozpoczyna się tekst.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza