Dzisiejsze czytania

Kalendarz Możesz otrzymywać powiadomienia o wydarzeniach z kalendarza.

sobota, 14 maja 2022

Święcenia diakonatu stałego

 W Konkatedrze Matki Bożej Zwycięskiej biskup Jacek Grzybowski udzielił święceń diakonatu stałego pięciu mężczyznom z diecezji warszawsko-praskiej. Diakoni stali po przyjęciu sakramentu święceń dalej żyją w świecie, prowadząc świecki styl życia. Jako mężowie i ojcowie uczestniczą przez sakramenty inicjacji chrześcijańskiej w powszechnym kapłaństwie ludu Bożego, zaś jako diakoni włączeni są w strukturę hierarchiczną Kościoła. 


W tym historycznym wydarzeniu brała udział również kamionkowska Służba Liturgiczna, która zapewniła asystę na tę uroczystość.

Na początku homilii biskup Grzybowski powiedział, że dzisiejsza uroczystość ma wymiar historyczny:

Uczestniczymy w wydarzeniu historycznym w naszej diecezji. Po raz pierwszy udzielamy święceń diakonatu stałego żonatym mężczyznom, którzy przez kilka lat formacji przygotowywali się do tej posługi. Trzeba uświadomić sobie, iż diakonat jest tak stary, jak Kościół. Pierwsza wzmianka o wyborze diakonów to są pierwsze rozdziały Dziejów Apostolskich. Tam apostołowie i starsi zrozumieli, że trzeba konsekrować, wybrać, ustanowić mężczyzn, którzy będą apostołom pomagać w realizacji zadań dotyczących wspólnoty.


Biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej przypomniał, że członkowie Kościoła mają różne zadania i posługi, które realizują we wspólnocie:

W Kościele jest pluralizm – są różne zadania, posługi, misje i charyzmaty. Do przełożonych Kościoła należy rozeznanie, czy ten, kto pragnie, zgłasza się, będzie dobrze realizował daną posługę, charyzmat, zadanie. Nie wszyscy mogą być kapłanami, nadają się do życia mniszego, mogą być biskupami. Nie wszyscy także mogą być diakonami, szafarzami Komunii Świętej, czy czytać Pismo Święte publicznie w kościele. We wspólnocie są rozdzielone zadania i posługi, ale najpierw jest rozeznanie, modlitwa i ocena, czy ktoś, kto ma tę posługę pełnić, nadaje się do tego, jest mocny, gorliwy, rzetelny i odpowiedzialny.


Pełna treść homilii bp Jacka:

Podział funkcji liturgicznych



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz