Dzisiejsze czytania

Kalendarz Możesz otrzymywać powiadomienia o wydarzeniach z kalendarza.

środa, 2 stycznia 2019

Narodzenie Pańskie

Tradycyjnie w Uroczystość Narodzenia Pańskiego, Eucharystii o godz. 10:00 przewodniczył bp Marek Solarczyk. Oprócz samej uroczystości, była to okazja również do świętowania Jubileuszy Małżeńskich parafian, a także pożegnanie Siostry Przełożonej Zgromadzenia zakonnego Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego à Paulo, czyli mówiąc popularnie Sióstr Szarytek.


W homilii bp Solarczyk zwrócił uwagę, że poprzez sakrament małżeństwa tajemnica Bożego życia i miłości wpisana jest w ludzką codzienność. – W tradycji żydowskiej po zaślubinach oblubieniec przyprowadzał oblubienicę pod swój dach niejako zwiastując jej, że jest bezpieczna, że jest otoczona jego miłością. Czyż to nie jest tajemnica wpisana w małżeństwo, w którym przecież jest więź, jedność, wsparcie, miłość na podobieństwo Chrystusa który jest Oblubieńcem dla oblubienicy, którą jest Kościół.


Zwrócił również uwagę, że tajemnica Bożego Narodzenia dokonuje się w każdej Eucharystii: – W czasie Mszy św. Słowo staje się Ciałem i mieszka pośród nas. Niech naszą odpowiedzią na ten dar obecności będzie przyjęcie Go, a wówczas jak czytamy w Ewangelii św. Jana – zostaniemy napełnieni jasnością i mocą samego Boga.


Z koli proboszcz parafii ks. Wacław Madej życzył wszystkim, by zawsze szanowali otrzymaną dzięki Chrystusowi godność dziecka Bożego:  Podtrzymywanie w sobie tej godności nie polega tylko na świadomości i możliwości korzystania z nieograniczonych darów Ojca Niebieskiego. To jest również zobowiązanie, by strzec świętości Bożego imienia w sobie i pośród innych 


Na zakończenie liturgii pożegnano również s. Józefę ze Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia Św. Wincentego a Paulo, która została przeniesiona do Płocka, gdzie będzie posługiwała w hospicjum.

cytaty z homilii za KAI
zdjęcia pochodzą ze strony bp. Solarczyka

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza