Dzisiejsze czytania

Kalendarz Możesz otrzymywać powiadomienia o wydarzeniach z kalendarza.

poniedziałek, 3 kwietnia 2017

Konkatedra kościołem stacyjnym


Od 2015 roku trwa idea warszawskich, wielkopostnych kościołów stacyjnych. Na każdy dzień Wielkiego Postu wyznaczona jest jedna warszawska świątynia, w której realizowany jest tego dnia szczególny program duszpasterski. Głównym jego elementem i finałem jest Msza Święta sprawowana o godzinie 20:00.
Niezmiennie od 3 lat, w V Niedzielę Wielkiego Postu rolę kościoła stacyjnego pełni kamionkowska Konkatedra. Głównej Mszy Świętej przewodniczył tego dnia bp Marek Solarczyk. W liturgii uczestniczyli również Rycerze Zakonu Jana Pawła II.

W homilii bp Marek, nawiązując do postaci Józefa Egipskiego, zachęcał:
Może nie rozumiem tego, co dokonuje się w naszym życiu, może nie jestem w stanie wytłumaczyć, uzasadnić zachowania innych i boli nas to co, oni nieraz wnoszą, ale bądźmy pewni, że jesteśmy w rękach Boga i On nas prowadzi.

Wskazywał również na przykład nawrócenia św. Pawła, jako wzór dla nas:
Stając wobec Chrystusa Szaweł znalazł się w zewnętrznej jasności, która stała się dla niego wewnętrzną ciemnością, czego wyrazem była utrata wzroku. Dopiero z tego stanu wyprowadził go posłany przez Pana Ananiasz

Celebrans podkreślił, że także dziś Bóg posyła do nas swoich wysłańców:
Skąd przyszli? Dlaczego przyszli? Jak znaleźli do nas drogę? – Nie zawsze będziemy w stanie to wytłumaczyć, ale przyjdą, by współczesnymi słowami powiedzieć tę samą treść co biblijny Ananiasz: „Jesteś moim Bratem, moją Siostrą. Przysłał mnie Chrystus po to, byś miał nadzieję, byś żył”. Przyjmijmy ich posłannictwo i żyjmy nim.

Na zakończenie liturgii bp Solarczyk pobłogosławił obraz św. Józefa ofiarowany przez siostry Szarytki. 

Więcej zdjęć z tego wydarzenia jest do obejrzenia w galerii.

cytaty z homilii za KAI
zdjęcia pochodzą ze strony bp. Solarczyka

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza