Dzisiejsze czytania

Kalendarz Możesz otrzymywać powiadomienia o wydarzeniach z kalendarza.

piątek, 18 marca 2016

Odprawa przed Palmową

Zamieszczam finalny efekt ustaleń z dzisiejszej zbiórki dotyczącej przebiegu Niedzieli Palmową w naszej parafii. Już teraz przypominam i gorącą zapraszam na odprawę przed Triduum Paschalnym w Wielką Środę o godz. 19:00!

Podział funkcjiPrzebieg liturgii

W szyku procesyjnym (krzyż, świece) udajemy się nawą boczną pod chór. Tam się zatrzymujemy. Krucyferariusz wraz z akolitami przesuwają się na bok, aby umożliwić przejście w trakcie poświęcenie palm. Kapłan rozpoczyna Mszę znakiem krzyża, wygłasza pozdrowienie i modlitwę błogosławieństwa palm (mikrofon i księga). Następnie następuje obrzęd poświęcenia palm (kociołek z wodą święconą oraz kropielnica; przejście wzdłuż nawy głównej). Po powrocie kapłan odczytuje Ewangelię o wjeździe do Jerozolimy oraz zachętę do procesji.

Procesyjnie udajemy się nawą główną do ołtarza. Po wejściu do prezbiterium, kapłan oddaje cześć ołtarzowi i udaje się na miejsce przewodniczenia. Opuściwszy inne obrzędy, odmawia kolektę mszalną. Rozpoczyna się Liturgia Słowa. W zamieszaniu dotyczącym Męki Pańskiej, nie wolno zapomnieć o przygotowaniu również czytań mszalnych. Lektor wcielający się w tłum i inne osoby nie powinien czytać II czytania. W czasie aklamacji Chwała Tobie… czytający zajmują swoje miejsca: lektor czytający kwestie Narratora – Ewangelisty przy ambonce (kwestie oznaczone E.), kapłan czytający kwestie Chrystusa (X) pozostaje przy miejscu przewodniczenia lub udaje się do ołtarza (mikrofon!), zaś lektor czytający kwestie tłumu i innych osób (kwestie oznaczone T. oraz I.) do mikrofonu ustawianego obok katedry biskupiej. Przy czytaniu posługujemy się lekcjonarzem. Przygotowując się, należy pamiętać o nowym tłumaczeniu lekcjonarza, które obowiązuje od niedawna. Czytania według tego tłumaczenia są zamieszczane na stronie brewiarz.pl

Opis Męki Pańskiej czyta się bez świec. Lektorzy muszą obowiązkowo być ubrani w alby. Z racji, że trwa niedzielny cykl czytań C, odczytywana zostaje Męka według św. Łukasza, wersja dłuższa. Jedynie na Mszy o godz. 11:30 jest to wersja krótsza. Tytuł (Męka naszego Pana…) oraz aklamację końcową (Oto słowo Pańskie) wygłasza narrator. 
Po zakończeniu czytania Męki Pańskiej może nastąpić krótka homilia. Następnie wyznajemy swoją wiarę. Kolejne obrzędy są sprawowane jak w każdą niedzielę.

Lektorzy Męki Pańskiej czytający na mszach przedpołudniowych pozostają na początek kolejnej mszy, aby pomóc w przeprowadzeniu procesji.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza