Dzisiejsze czytania

Kalendarz Możesz otrzymywać powiadomienia o wydarzeniach z kalendarza.

piątek, 5 czerwca 2015

Boże Ciało i jego oktawa

W 60 dniu po Zmartwychwstaniu Pańskim, jak co roku, obchodziliśmy Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (zwaną potocznie Bożym Ciałem). Kościół w ten sposób od XIII wiekuw odpowiednio uroczysty sposób dziękuje Chrystusowi za niezwykły dar Eucharystii. Na Kamionku jest to dodatkowo uroczystość tytułu parafii. Centralnym punktem obchodu tego dnia jest procesja Eucharystyczna idąca okolicznymi drogami. Jak pisał św. Jan Paweł II: "Procesje są niezwykle wymownym świadectwem prawdy, że Pan Jezus, ukrzyżowany i zmartwychwstały, nadal idzie po drogach świata i przez tę swoją «wędrowną» obecność przewodzi pielgrzymce kolejnych pokoleń chrześcijan: umacnia wiarę, nadzieję i miłość; pociesza w utrapieniach; podtrzymuje w dążeniu do sprawiedliwości i pokoju."

Obrazy są w stanie przekazać więcej niż słowa, dlatego zapraszamy do obejrzenia fotogalerii zamieszczonej na fanpage'u parafialnym:

W uroczystość tytułu parafii ulicami Kamionka wyruszyła procesja do czterech ołtarzy
Posted by Parafia Konkatedralna Bożego Ciała na Kamionku on 4 czerwca 2015


Służba Liturgiczna przygotowała uroczystą Mszę Świętą z asystą pontyfikalną o godz. 10:00, a także pełniła funkcję w czasie samej procesji. Jak co roku nie brakowało zabawnych sytuacji związanych z kontaktem niewierzących mieszkańców parafii z procesją i zjawiskami im towarzyszącymi.

Do reformy liturigcznej w 1955 roku obowiązywała oktawa Bożego Ciała. Na prośbę Episkopatu Polski w Polsce został zachowany zwyczaj obchodzenia oktawy poprzez codzienne procesje teoforyczne, choć nie ma ona już charakteru liturgicznego. W naszej parafii zachowujemy ten zwyczaj poprzez procesje jakie w tych dniach następują po wieczornej Mszy Świętej (około 18:40). W związku ze zwiększoną liczbą funkcji, ustaliliśmy dodatkowe dyżury, których porządek zamieszczono poniżej.


Oczywiście osoby niewpisane w grafik lub niezapisane na konkretny dzień są również mile widziane! Jest to również świetna okazja do spokojnego przećwiczenia sobie wykonywania trudniejszych funkcji ministranckich.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza