Dzisiejsze czytania

Kalendarz Możesz otrzymywać powiadomienia o wydarzeniach z kalendarza.

piątek, 28 września 2012

Zmiany w posłudze

Na zbiórce odwiedził nas Ksiądz Proboszcz. Przedstawił na niej swoje zamierzenia i oczekiwania co do Służby Liturgicznej, plany na ten rok. Zapowiedział swoje wizyty na naszych zbiórkach oraz opisał jak będzie wyglądała jego współpraca z Księdzem Opiekunem. Przypomniał również i podsumował zmiany dotyczące posług ministranckiej podczas Mszy Świętej, jakie wprowadził przez wakacje. 

Postarałem się je krótko streścić (ewentualne braki lub błędy zgłaszajcie w komentarzach lub mailowo):

  • do nauki czytania nie zabieramy Lekcjonarza z ambonki. Do nauki służy egzemplarz w Zakrystii

  • na ołtarzu nie ma nic być. Mszał i mikrofon ustawiamy podczas Przygotowania Darów i zdejmujemy podczas udzielania Komunii lub po niej. Kielich, patenę (y) i bieliznę kielichową jedynie przenosimy na ołtarz, nie rozkładamy nic.

  • do Komunii Świętej przystępujemy procesjonalnie, w prezbiterium, ustawiając się za plecami celebransa. Najpierw przystępują osoby mające pateny.

  • Przyklęknięcia i pokłony
  • Przed tabernakulum z Najświętszym Sakramentem klękamy tylko na początku, przychodząc do ołtarza, i na końcu, przed odejściem, nie zaś podczas samej celebracji Mszy św. (OWMR 274). Wychodząc z Zakrystii przyklękamy najpierw przed Tabernakulum, a następnie oddajemy cześć ołtarzowi przez odwrócenie się w jego kierunku i pokłonienie się. Na zakończenie Mszy kolejność jest odwrotna: najpierw pokłon do ołtarza, potem obrót i przyklęknięcie. W wypadku procesjonalnych wejść/wyjść jedynie klękamy, gdyż tym gestem oddajemy jednocześnie cześć ołtarzowi i tabernakulum. A gestów czci nie należy dublować.
    Podczas Mszy św. klęka przed tabernakulum tylko ten, kto odnosi do niego naczynia z Komunią św., po jej udzieleniu, zanim zamknie drzwiczki. Wszyscy znajdujący się w prezbiterium, przechodząc z jednej strony na drugą, cześć ołtarzowi, na którym sprawowana jest Eucharystia oddają poprzez głęboki ukłon, a kiedy na ołtarzu jest Ciało i Krew Chrystusa – czyli od konsekracji do zakończenia Komunii – klękają.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza